ROSTERS

Assignment of Teams to Events

Date Event Team Deck Officer Race Officer
Sunday, 18 September 2022 Opening Day Connolly Evana / Marc Lithgow Simon Tucker
Sunday, 2 October 2022 Adult & Two Handed - 11am, Season Points - 1pm Peet Cath Costello Paul Webber
Sunday, 16 October 2022 Sprint Series - 9am Reid Anthony McBride David Le Pelley
Sunday, 30 October 2022 Adult & Two Handed - 11am, Season Points - 1pm Peet Cath Costello Paul Webber
Sunday, 6 November 2022 Season Points - 1pm Haslett Craig Young Mike Cooper  David Le Pelley
Sunday, 13 November 2022 Around Browns - 9am (BBYC invited) Reid Anthony McBride David Le Pelley  Mike Cooper
Sunday, 20 November 2022 Spring Champs - 1pm, BBQ Dinner on Deck - 5pm Novis Phil Porteous Richard Beauchamp
Sunday, 11 December 2022 Up the River - 9am (BBYC invited) Peet Cath Costello Paul Webber
Sunday, 18 December 2022 GBC leg of EAS - 1pm, BBQ on Deck - 5pm Connolly Evana / Marc Lithgow Simon Tucker
Sunday, 19 February 2023 Season Points - 9am Haslett Craig Young Mike Cooper
Sunday, 26 February 2023 Adult & Two Handed - 11am, Season Points 1pm Peet Cath Costello Paul Webber
Sunday, 12 March 2023 Season Points - 9am Reid Anthony McBride David Le Pelley
Sunday, 19 March 2023 Club Champs - 1pm, BBQ on Deck - 5pm Connolly Evana / Marc Lithgow Simon Tucker
Sunday, 26 March 2023 Boys - Buoy Bash - 9am (KYC & BBYC boys invited) Novis Phil Porteous Richard Beauchamp
Sunday, 30 April 2023 Closing Day - 1pm, BBQ in the RHIB shed - 5pm Haslett Craig Young Mike Cooper

 

Team Members

  Novis Connolly Reid Haslett Peet
Race Officer Richard Beauchamp Simon Tucker David Le Pelley Mike Cooper Paul Webber
Race Assistant Matt Carran Phil Penman Rob Hughes Simon Tucker David Davies
Finisher Bronwen Simpson Sally Gallaugher Hamish Norrie Caroline / Stephen George Felicity / Richard Ludbrook
RHIB Training         Matt Carran
Marklayer / Safety David Davies Rob Hughes Mike / Tracy Cooper David Le Pelley Anthony McBride
Marklayer Mate Chanel / Andrew Gowan Craig Young Anna / Colin Greenstreet Heng / Vera Chee Phil Porteous
Opti Support Brian Boyle Todd Kendall Todd Kendall Brian Boyle Phil Penman
Opti Mate James / Dee Wakelin Bronwen Simpson Armritseet Hundal Karla / Ray Connor Mark Jamieson
LTS/Upskiller Support Coach Coach Coach Coach Coach
LTS/Upskiller Mate Mark Jamieson Karla / Ray Conner Leigh Huynh James / Dee Wakelin Armritseet Hundal
Galley Chief Heng / Vera Chee Caroline / Stephen George Margaret Goodfellow Chanel / Andrew Gowan Evana Lithgow

Galley Mate

Sally Gallaugher Hamish Norrie Felicity / Richard Ludbrook Kirsty / Jeremy Cantley Karla / Ray Connor
Tractor Driver

Anthony McBride

Mark Jamieson

Matt Carran Phil Penman

Craig Young

Anthony McBride

David Davies
Deck Officer Phil Porteous Evana / Marc Lithgow Anthony McBride Craig Young Cath Costello
Deck Mate Anna / Colin Greenstreet Kirsty / Jeremy Cantley Martin / Amanda Clarke Leigh Huynh Margaret Goodfellow

Tuesday Night Training Deck Officers

Date Deck Officer
Tuesday, 18 October 2022 Mike Cooper
Tuesday, 25 October 2022 Brian Boyle
Tuesday, 1 November 2022 David Davies
Tuesday, 8 November 2022 Rob Hughes
Tuesday, 15 November 2022 Matthew Carran David Le Pelley
Tuesday, 22 November 2022 David Le Pelley Matthew Carran
Tuesday, 29 November 2022 Felicity Ludbrook
Tuesday, 6 December 2022 Bronwen Simpson
Tuesday, 13 December 2022 Anthony McBride
Tuesday, 31 January 2023 Chanel Finnigan
Tuesday, 7 February 2023 Margaret Goodfellow
Tuesday, 14 February 2023 Evana Lithgow
Tuesday, 21 February 2023 Simon Tucker  Phil Porteous
Tuesday, 28 February 2023 Mike Cooper
Tuesday, 7 March 2023 Brian Boyle
Tuesday, 14 March 2023 David Davies
Tuesday, 21 March 2023 Rob Hughes
Tuesday, 28 March 2023 Matthew Carran
Tuesday, 4 April 2023 David Le Pelley